Australia: työpäivät ja juhlapyhät 2026
Australia 2026: 250–253 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 6, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Australia 2026 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2026
Tammikuu
- 1. tammi Torstaina New Year's Day
- 26. tammi Maanantaina Australia Day
Maaliskuu
- 2. maalis Maanantaina Labour Day Western Australia
- 9. maalis Maanantaina Canberra Day Australian Capital Territory
- 9. maalis Maanantaina Adelaide Cup Day South Australia
- 9. maalis Maanantaina Eight Hours Day Tasmania
- 9. maalis Maanantaina Labour Day Victoria
Huhtikuu
- 3. huhti Perjantaina Good Friday
- 4. huhti Lauantaina Easter Eve (Holy Saturday) Australian Capital Territory, New South Wales, Northern Territory, Queensland, South Australia, Victoria Viikonloppu
- 5. huhti Sunnuntaina Easter Sunday Australian Capital Territory, New South Wales, Northern Territory, Queensland, South Australia, Victoria, Western Australia Viikonloppu
- 6. huhti Maanantaina Easter Monday
- 25. huhti Lauantaina Anzac Day Northern Territory, Queensland Viikonloppu
- 27. huhti Maanantaina Anzac Day New South Wales, Australian Capital Territory, Western Australia
Toukokuu
- 4. touko Maanantaina May Day Northern Territory
- 4. touko Maanantaina Labour Day Queensland
Kesäkuu
- 1. kesä Maanantaina Reconciliation Day Australian Capital Territory
- 1. kesä Maanantaina Western Australia Day Western Australia
- 8. kesä Maanantaina King's Birthday Australian Capital Territory, New South Wales, Northern Territory, South Australia, Tasmania, Victoria
Elokuu
- 3. elo Maanantaina Picnic Day Northern Territory
Syyskuu
- 25. syys Perjantaina Friday before AFL Grand Final Victoria
- 28. syys Maanantaina King's Birthday Western Australia
Lokakuu
- 5. loka Maanantaina Labour Day Australian Capital Territory, New South Wales, South Australia
- 5. loka Maanantaina King's Birthday Queensland
Marraskuu
- 3. marras Tiistaina Melbourne Cup Victoria
Joulukuu
- 25. joulu Perjantaina Christmas Day Seuraava
- 28. joulu Maanantaina Boxing Day (St. Stephen's Day)
Työpäivät kuukausittain 2026, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. New Year's Day, 26.1. Australia Day | 20 | 160 | 1.1. New Year's Day, 26.1. Australia Day |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu | 22 | 176 | |
| Huhtikuu 3.4. Good Friday, 6.4. Easter Monday | 20 | 160 | 3.4. Good Friday, 6.4. Easter Monday |
| Toukokuu | 21 | 168 | |
| Kesäkuu | 22 | 176 | |
| Heinäkuu | 23 | 184 | |
| Elokuu | 21 | 168 | |
| Syyskuu | 22 | 176 | |
| Lokakuu | 22 | 176 | |
| Marraskuu | 21 | 168 | |
| Joulukuu 25.12. Christmas Day, 28.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) | 21 | 168 | 25.12. Christmas Day, 28.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) |
| Yhteensä | 255 | 2040 |
Työpäivät alueittain 2026
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Australian Capital Territory9.3. Canberra Day, 27.4. Anzac Day, 1.6. Reconciliation Day, 8.6. King's Birthday, 5.10. Labour Day | 250 | 2000 | 9.3. Canberra Day, 27.4. Anzac Day, 1.6. Reconciliation Day, 8.6. King's Birthday, 5.10. Labour Day |
| New South Wales27.4. Anzac Day, 8.6. King's Birthday, 5.10. Labour Day | 252 | 2016 | 27.4. Anzac Day, 8.6. King's Birthday, 5.10. Labour Day |
| Northern Territory4.5. May Day, 8.6. King's Birthday, 3.8. Picnic Day | 252 | 2016 | 4.5. May Day, 8.6. King's Birthday, 3.8. Picnic Day |
| Queensland4.5. Labour Day, 5.10. King's Birthday | 253 | 2024 | 4.5. Labour Day, 5.10. King's Birthday |
| South Australia9.3. Adelaide Cup Day, 8.6. King's Birthday, 5.10. Labour Day | 252 | 2016 | 9.3. Adelaide Cup Day, 8.6. King's Birthday, 5.10. Labour Day |
| Tasmania9.3. Eight Hours Day, 8.6. King's Birthday | 253 | 2024 | 9.3. Eight Hours Day, 8.6. King's Birthday |
| Victoria9.3. Labour Day, 8.6. King's Birthday, 25.9. Friday before AFL Grand Final, 3.11. Melbourne Cup | 251 | 2008 | 9.3. Labour Day, 8.6. King's Birthday, 25.9. Friday before AFL Grand Final, 3.11. Melbourne Cup |
| Western Australia2.3. Labour Day, 27.4. Anzac Day, 1.6. Western Australia Day, 28.9. King's Birthday | 251 | 2008 | 2.3. Labour Day, 27.4. Anzac Day, 1.6. Western Australia Day, 28.9. King's Birthday |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.