Australia: työpäivät ja juhlapyhät 2027
Australia 2027: 251–253 työpäivää alueesta riippuen. Yleisiä vapaapäiviä on 6, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Australia 2027 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2027
Tammikuu
- 1. tammi Perjantaina New Year's Day
- 26. tammi Tiistaina Australia Day
Maaliskuu
- 1. maalis Maanantaina Labour Day Western Australia
- 8. maalis Maanantaina Canberra Day Australian Capital Territory
- 8. maalis Maanantaina Adelaide Cup Day South Australia
- 8. maalis Maanantaina Eight Hours Day Tasmania
- 8. maalis Maanantaina Labour Day Victoria
- 26. maalis Perjantaina Good Friday
- 27. maalis Lauantaina Easter Eve (Holy Saturday) Australian Capital Territory, New South Wales, Northern Territory, Queensland, South Australia, Victoria Viikonloppu
- 28. maalis Sunnuntaina Easter Sunday Australian Capital Territory, New South Wales, Northern Territory, Queensland, South Australia, Victoria, Western Australia Viikonloppu
- 29. maalis Maanantaina Easter Monday
Huhtikuu
- 25. huhti Sunnuntaina Anzac Day South Australia, Tasmania, Victoria Viikonloppu
- 26. huhti Maanantaina Anzac Day Northern Territory, Queensland
Toukokuu
- 3. touko Maanantaina May Day Northern Territory
- 3. touko Maanantaina Labour Day Queensland
- 31. touko Maanantaina Reconciliation Day Australian Capital Territory
Kesäkuu
- 7. kesä Maanantaina Western Australia Day Western Australia
- 14. kesä Maanantaina King's Birthday Australian Capital Territory, New South Wales, Northern Territory, South Australia, Tasmania, Victoria
Elokuu
- 2. elo Maanantaina Picnic Day Northern Territory
Syyskuu
- 24. syys Perjantaina Friday before AFL Grand Final (Tentative Date) Victoria
- 27. syys Maanantaina King's Birthday Western Australia
Lokakuu
- 4. loka Maanantaina Labour Day Australian Capital Territory, New South Wales, South Australia
- 4. loka Maanantaina King's Birthday Queensland
Marraskuu
- 2. marras Tiistaina Melbourne Cup Victoria
Joulukuu
- 27. joulu Maanantaina Christmas Day
- 28. joulu Tiistaina Boxing Day (St. Stephen's Day)
Työpäivät kuukausittain 2027, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. New Year's Day, 26.1. Australia Day | 19 | 152 | 1.1. New Year's Day, 26.1. Australia Day |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu 26.3. Good Friday, 29.3. Easter Monday | 21 | 168 | 26.3. Good Friday, 29.3. Easter Monday |
| Huhtikuu | 22 | 176 | |
| Toukokuu | 21 | 168 | |
| Kesäkuu | 22 | 176 | |
| Heinäkuu | 22 | 176 | |
| Elokuu | 22 | 176 | |
| Syyskuu | 22 | 176 | |
| Lokakuu | 21 | 168 | |
| Marraskuu | 22 | 176 | |
| Joulukuu 27.12. Christmas Day, 28.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) | 21 | 168 | 27.12. Christmas Day, 28.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) |
| Yhteensä | 255 | 2040 |
Työpäivät alueittain 2027
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Australian Capital Territory8.3. Canberra Day, 31.5. Reconciliation Day, 14.6. King's Birthday, 4.10. Labour Day | 251 | 2008 | 8.3. Canberra Day, 31.5. Reconciliation Day, 14.6. King's Birthday, 4.10. Labour Day |
| New South Wales14.6. King's Birthday, 4.10. Labour Day | 253 | 2024 | 14.6. King's Birthday, 4.10. Labour Day |
| Northern Territory26.4. Anzac Day, 3.5. May Day, 14.6. King's Birthday, 2.8. Picnic Day | 251 | 2008 | 26.4. Anzac Day, 3.5. May Day, 14.6. King's Birthday, 2.8. Picnic Day |
| Queensland26.4. Anzac Day, 3.5. Labour Day, 4.10. King's Birthday | 252 | 2016 | 26.4. Anzac Day, 3.5. Labour Day, 4.10. King's Birthday |
| South Australia8.3. Adelaide Cup Day, 14.6. King's Birthday, 4.10. Labour Day | 252 | 2016 | 8.3. Adelaide Cup Day, 14.6. King's Birthday, 4.10. Labour Day |
| Tasmania8.3. Eight Hours Day, 14.6. King's Birthday | 253 | 2024 | 8.3. Eight Hours Day, 14.6. King's Birthday |
| Victoria8.3. Labour Day, 14.6. King's Birthday, 24.9. Friday before AFL Grand Final (Tentative Date), 2.11. Melbourne Cup | 251 | 2008 | 8.3. Labour Day, 14.6. King's Birthday, 24.9. Friday before AFL Grand Final (Tentative Date), 2.11. Melbourne Cup |
| Western Australia1.3. Labour Day, 7.6. Western Australia Day, 27.9. King's Birthday | 252 | 2016 | 1.3. Labour Day, 7.6. Western Australia Day, 27.9. King's Birthday |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki 135 §, Liettuan työlaki 112 §).
Juhlapyhät tulevat avoimesta Nager.Date-tietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongo-Kinshasa
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomasuunnittelija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomien poissaolotuntien vuoksi.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.