Saksa: työpäivät ja juhlapyhät 2025
Saksa 2025: 250–251 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 9, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Saksa 2025 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2025
Tammikuu
- 1. tammi Keskiviikkona Neujahr (New Year's Day)
- 6. tammi Maanantaina Heilige Drei Könige (Epiphany) Baden-Württemberg, Bayern, Sachsen-Anhalt
Maaliskuu
- 8. maalis Lauantaina Internationaler Frauentag (International Women's Day) Berlin, Mecklenburg-Vorpommern Viikonloppu
Huhtikuu
- 18. huhti Perjantaina Karfreitag (Good Friday)
- 20. huhti Sunnuntaina Ostersonntag (Easter Sunday) Brandenburg Viikonloppu
- 21. huhti Maanantaina Ostermontag (Easter Monday)
Toukokuu
- 1. touko Torstaina Tag der Arbeit (Labour Day)
- 8. touko Torstaina Tag der Befreiung (Liberation Day) Berlin
- 29. touko Torstaina Christi Himmelfahrt (Ascension Day)
Kesäkuu
- 8. kesä Sunnuntaina Pfingstsonntag (Pentecost) Brandenburg Viikonloppu
- 9. kesä Maanantaina Pfingstmontag (Whit Monday)
- 19. kesä Torstaina Fronleichnam (Corpus Christi) Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland
Elokuu
- 15. elo Perjantaina Mariä Himmelfahrt (Assumption Day) Saarland
Syyskuu
- 20. syys Lauantaina Weltkindertag (World Children's Day) Thüringen Viikonloppu
Lokakuu
- 3. loka Perjantaina Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day)
- 31. loka Perjantaina Reformationstag (Reformation Day) Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Bremen, Hamburg, Niedersachsen, Schleswig-Holstein
Marraskuu
- 1. marras Lauantaina Allerheiligen (All Saints' Day) Baden-Württemberg, Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland Viikonloppu
- 19. marras Keskiviikkona Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) Sachsen
Joulukuu
- 25. joulu Torstaina Erster Weihnachtstag (Christmas Day)
- 26. joulu Perjantaina Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day)
Työpäivät kuukausittain 2025, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. Neujahr (New Year's Day) | 22 | 176 | 1.1. Neujahr (New Year's Day) |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu | 21 | 168 | |
| Huhtikuu 18.4. Karfreitag (Good Friday), 21.4. Ostermontag (Easter Monday) | 20 | 160 | 18.4. Karfreitag (Good Friday), 21.4. Ostermontag (Easter Monday) |
| Toukokuu 1.5. Tag der Arbeit (Labour Day), 29.5. Christi Himmelfahrt (Ascension Day) | 20 | 160 | 1.5. Tag der Arbeit (Labour Day), 29.5. Christi Himmelfahrt (Ascension Day) |
| Kesäkuu 9.6. Pfingstmontag (Whit Monday) | 20 | 160 | 9.6. Pfingstmontag (Whit Monday) |
| Heinäkuu | 23 | 184 | |
| Elokuu | 21 | 168 | |
| Syyskuu | 22 | 176 | |
| Lokakuu 3.10. Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) | 22 | 176 | 3.10. Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) |
| Marraskuu | 20 | 160 | |
| Joulukuu 25.12. Erster Weihnachtstag (Christmas Day), 26.12. Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) | 21 | 168 | 25.12. Erster Weihnachtstag (Christmas Day), 26.12. Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) |
| Yhteensä | 252 | 2016 |
Työpäivät alueittain 2025
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Baden-Württemberg6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 250 | 2000 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Bayern6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 250 | 2000 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Berlin8.5. Tag der Befreiung (Liberation Day) | 251 | 2008 | 8.5. Tag der Befreiung (Liberation Day) |
| Brandenburg31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 251 | 2008 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
| Bremen31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 251 | 2008 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
| Hamburg31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 251 | 2008 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
| Hessen19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 251 | 2008 | 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Mecklenburg-Vorpommern31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 251 | 2008 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
| Niedersachsen31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 251 | 2008 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
| Nordrhein-Westfalen19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 251 | 2008 | 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Rheinland-Pfalz19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 251 | 2008 | 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Saarland19.6. Fronleichnam (Corpus Christi), 15.8. Mariä Himmelfahrt (Assumption Day) | 250 | 2000 | 19.6. Fronleichnam (Corpus Christi), 15.8. Mariä Himmelfahrt (Assumption Day) |
| Sachsen31.10. Reformationstag (Reformation Day), 19.11. Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) | 250 | 2000 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day), 19.11. Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) |
| Sachsen-Anhalt6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 250 | 2000 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
| Schleswig-Holstein31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 251 | 2008 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
| Thüringen31.10. Reformationstag (Reformation Day) | 251 | 2008 | 31.10. Reformationstag (Reformation Day) |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.