Saksa: työpäivät ja juhlapyhät 2027
Saksa 2027: 253–256 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 9, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Saksa 2027 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2027
Tammikuu
- 1. tammi Perjantaina Neujahr (New Year's Day)
- 6. tammi Keskiviikkona Heilige Drei Könige (Epiphany) Baden-Württemberg, Bayern, Sachsen-Anhalt
Maaliskuu
- 8. maalis Maanantaina Internationaler Frauentag (International Women's Day) Berlin, Mecklenburg-Vorpommern
- 26. maalis Perjantaina Karfreitag (Good Friday)
- 28. maalis Sunnuntaina Ostersonntag (Easter Sunday) Brandenburg Viikonloppu
- 29. maalis Maanantaina Ostermontag (Easter Monday)
Toukokuu
- 1. touko Lauantaina Tag der Arbeit (Labour Day) Viikonloppu
- 6. touko Torstaina Christi Himmelfahrt (Ascension Day)
- 16. touko Sunnuntaina Pfingstsonntag (Pentecost) Brandenburg Viikonloppu
- 17. touko Maanantaina Pfingstmontag (Whit Monday)
- 27. touko Torstaina Fronleichnam (Corpus Christi) Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland
Elokuu
- 15. elo Sunnuntaina Mariä Himmelfahrt (Assumption Day) Saarland Viikonloppu
Syyskuu
- 20. syys Maanantaina Weltkindertag (World Children's Day) Thüringen
Lokakuu
- 3. loka Sunnuntaina Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) Viikonloppu
- 31. loka Sunnuntaina Reformationstag (Reformation Day) Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Bremen, Hamburg, Niedersachsen, Schleswig-Holstein Viikonloppu
Marraskuu
- 1. marras Maanantaina Allerheiligen (All Saints' Day) Baden-Württemberg, Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland
- 17. marras Keskiviikkona Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) Sachsen
Joulukuu
- 25. joulu Lauantaina Erster Weihnachtstag (Christmas Day) Viikonloppu
- 26. joulu Sunnuntaina Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) Viikonloppu
Työpäivät kuukausittain 2027, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. Neujahr (New Year's Day) | 20 | 160 | 1.1. Neujahr (New Year's Day) |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu 26.3. Karfreitag (Good Friday), 29.3. Ostermontag (Easter Monday) | 21 | 168 | 26.3. Karfreitag (Good Friday), 29.3. Ostermontag (Easter Monday) |
| Huhtikuu | 22 | 176 | |
| Toukokuu 1.5. Tag der Arbeit (Labour Day), 6.5. Christi Himmelfahrt (Ascension Day), 17.5. Pfingstmontag (Whit Monday) | 19 | 152 | 1.5. Tag der Arbeit (Labour Day), 6.5. Christi Himmelfahrt (Ascension Day), 17.5. Pfingstmontag (Whit Monday) |
| Kesäkuu | 22 | 176 | |
| Heinäkuu | 22 | 176 | |
| Elokuu | 22 | 176 | |
| Syyskuu | 22 | 176 | |
| Lokakuu 3.10. Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) | 21 | 168 | 3.10. Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) |
| Marraskuu | 22 | 176 | |
| Joulukuu 25.12. Erster Weihnachtstag (Christmas Day), 26.12. Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) | 23 | 184 | 25.12. Erster Weihnachtstag (Christmas Day), 26.12. Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) |
| Yhteensä | 256 | 2048 |
Työpäivät alueittain 2027
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Baden-Württemberg6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) | 253 | 2024 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) |
| Bayern6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) | 253 | 2024 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) |
| Berlin8.3. Internationaler Frauentag (International Women's Day) | 255 | 2040 | 8.3. Internationaler Frauentag (International Women's Day) |
| Brandenburg– | 256 | 2048 | – |
| Bremen– | 256 | 2048 | – |
| Hamburg– | 256 | 2048 | – |
| Hessen27.5. Fronleichnam (Corpus Christi) | 255 | 2040 | 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Mecklenburg-Vorpommern8.3. Internationaler Frauentag (International Women's Day) | 255 | 2040 | 8.3. Internationaler Frauentag (International Women's Day) |
| Niedersachsen– | 256 | 2048 | – |
| Nordrhein-Westfalen27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) | 254 | 2032 | 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) |
| Rheinland-Pfalz27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) | 254 | 2032 | 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) |
| Saarland27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) | 254 | 2032 | 27.5. Fronleichnam (Corpus Christi), 1.11. Allerheiligen (All Saints' Day) |
| Sachsen17.11. Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) | 255 | 2040 | 17.11. Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) |
| Sachsen-Anhalt6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany) | 255 | 2040 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany) |
| Schleswig-Holstein– | 256 | 2048 | – |
| Thüringen20.9. Weltkindertag (World Children's Day) | 255 | 2040 | 20.9. Weltkindertag (World Children's Day) |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.