Espanja: työpäivät ja juhlapyhät 2027
Espanja 2027: 251–254 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 10, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Espanja 2027 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2027
Tammikuu
- 1. tammi Perjantaina Año Nuevo (New Year's Day)
- 6. tammi Keskiviikkona Día de Reyes / Epifanía del Señor (Epiphany)
Helmikuu
- 28. helmi Sunnuntaina Día de Andalucía (Day of Andalucía) Andalucía Viikonloppu
Maaliskuu
- 1. maalis Maanantaina Dia de les Illes Balears (Day of the Balearic Islands) Illes Balears
- 25. maalis Torstaina Jueves Santo (Maundy Thursday) Andalucía, Aragón, Castilla y León, Castilla-La Mancha, Canarias, Extremadura, Galicia, Illes Balears, La Rioja, Madrid, Murcia, Nafarroako Foru Komunitatea, Asturias, Euskal Herria, Cantabria
- 26. maalis Perjantaina Viernes Santo (Good Friday)
- 29. maalis Maanantaina Lunes de Pascua (Easter Monday) Catalunya, Illes Balears, La Rioja, Nafarroako Foru Komunitatea, Euskal Herria, Valenciana
Huhtikuu
- 23. huhti Perjantaina San Jorge (Día de Aragón) (Day of Aragón) Aragón
- 23. huhti Perjantaina Día de Castilla y León (Castile and León Day) Castilla y León
Toukokuu
- 1. touko Lauantaina Fiesta del trabajo (Labour Day) Viikonloppu
- 2. touko Sunnuntaina Fiesta de la Comunidad de Madrid (Day of Madrid) Madrid Viikonloppu
- 17. touko Maanantaina Día das Letras Galegas (Galician Literature Day) Galicia
- 27. touko Torstaina Corpus Christi Castilla-La Mancha
- 30. touko Sunnuntaina Día de Canarias (Day of the Canary Islands) Canarias Viikonloppu
- 31. touko Maanantaina Día de la Región Castilla-La Mancha (Day of Castilla-La Mancha) Castilla-La Mancha
Kesäkuu
- 9. kesä Keskiviikkona Día de la Región de Murcia (Day of Murcia) Murcia
- 9. kesä Keskiviikkona Día de La Rioja (Day of La Rioja) La Rioja
- 24. kesä Torstaina Sant Joan (St. John's Day) Catalunya, Valenciana
Heinäkuu
- 25. heinä Sunnuntaina Santiago Apóstol Galicia, Euskal Herria Viikonloppu
- 28. heinä Keskiviikkona Día de las Instituciones de Cantabria (Day of the Cantabrian Institutions) Cantabria
Elokuu
- 15. elo Sunnuntaina Asunción (Assumption) Viikonloppu
Syyskuu
- 8. syys Keskiviikkona Día de Asturias (Day of Asturias) Asturias
- 8. syys Keskiviikkona Día de Extremadura (Day of Extremadura) Extremadura
- 11. syys Lauantaina Diada Nacional de Catalunya (National Day of Catalonia) Catalunya Viikonloppu
- 15. syys Keskiviikkona Festividad de la Bien Aparecida (Feast of Our Lady of Bien Aparecida) Cantabria
Lokakuu
- 9. loka Lauantaina Dia de la Comunitat Valenciana (Day of the Valencian Community) Valenciana Viikonloppu
- 12. loka Tiistaina Fiesta Nacional de España (National Day of Spain)
Marraskuu
- 1. marras Maanantaina Día de todos los Santos (All Saints Day)
Joulukuu
- 6. joulu Maanantaina Día de la Constitución (Constitution Day)
- 8. joulu Keskiviikkona Inmaculada Concepción (Immaculate Conception)
- 25. joulu Lauantaina Navidad (Christmas Day) Viikonloppu
- 26. joulu Sunnuntaina Feast of Saint Stephen (St. Stephen's Day) Catalunya Viikonloppu
Työpäivät kuukausittain 2027, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. Año Nuevo (New Year's Day), 6.1. Día de Reyes / Epifanía del Señor (Epiphany) | 19 | 152 | 1.1. Año Nuevo (New Year's Day), 6.1. Día de Reyes / Epifanía del Señor (Epiphany) |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu 26.3. Viernes Santo (Good Friday) | 22 | 176 | 26.3. Viernes Santo (Good Friday) |
| Huhtikuu | 22 | 176 | |
| Toukokuu 1.5. Fiesta del trabajo (Labour Day) | 21 | 168 | 1.5. Fiesta del trabajo (Labour Day) |
| Kesäkuu | 22 | 176 | |
| Heinäkuu | 22 | 176 | |
| Elokuu 15.8. Asunción (Assumption) | 22 | 176 | 15.8. Asunción (Assumption) |
| Syyskuu | 22 | 176 | |
| Lokakuu 12.10. Fiesta Nacional de España (National Day of Spain) | 20 | 160 | 12.10. Fiesta Nacional de España (National Day of Spain) |
| Marraskuu 1.11. Día de todos los Santos (All Saints Day) | 21 | 168 | 1.11. Día de todos los Santos (All Saints Day) |
| Joulukuu 6.12. Día de la Constitución (Constitution Day), 8.12. Inmaculada Concepción (Immaculate Conception), 25.12. Navidad (Christmas Day) | 21 | 168 | 6.12. Día de la Constitución (Constitution Day), 8.12. Inmaculada Concepción (Immaculate Conception), 25.12. Navidad (Christmas Day) |
| Yhteensä | 254 | 2032 |
Työpäivät alueittain 2027
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Andalucía25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday) | 253 | 2024 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday) |
| Aragón25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 23.4. San Jorge (Día de Aragón) (Day of Aragón) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 23.4. San Jorge (Día de Aragón) (Day of Aragón) |
| Asturias25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 8.9. Día de Asturias (Day of Asturias) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 8.9. Día de Asturias (Day of Asturias) |
| Canarias25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday) | 253 | 2024 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday) |
| Cantabria25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 28.7. Día de las Instituciones de Cantabria (Day of the Cantabrian Institutions), 15.9. Festividad de la Bien Aparecida (Feast of Our Lady of Bien Aparecida) | 251 | 2008 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 28.7. Día de las Instituciones de Cantabria (Day of the Cantabrian Institutions), 15.9. Festividad de la Bien Aparecida (Feast of Our Lady of Bien Aparecida) |
| Castilla y León25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 23.4. Día de Castilla y León (Castile and León Day) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 23.4. Día de Castilla y León (Castile and León Day) |
| Castilla-La Mancha25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 27.5. Corpus Christi, 31.5. Día de la Región Castilla-La Mancha (Day of Castilla-La Mancha) | 251 | 2008 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 27.5. Corpus Christi, 31.5. Día de la Región Castilla-La Mancha (Day of Castilla-La Mancha) |
| Catalunya29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday), 24.6. Sant Joan (St. John's Day) | 252 | 2016 | 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday), 24.6. Sant Joan (St. John's Day) |
| Euskal Herria25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday) |
| Extremadura25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 8.9. Día de Extremadura (Day of Extremadura) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 8.9. Día de Extremadura (Day of Extremadura) |
| Galicia25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 17.5. Día das Letras Galegas (Galician Literature Day) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 17.5. Día das Letras Galegas (Galician Literature Day) |
| Illes Balears1.3. Dia de les Illes Balears (Day of the Balearic Islands), 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday) | 251 | 2008 | 1.3. Dia de les Illes Balears (Day of the Balearic Islands), 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday) |
| La Rioja25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday), 9.6. Día de La Rioja (Day of La Rioja) | 251 | 2008 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday), 9.6. Día de La Rioja (Day of La Rioja) |
| Madrid25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday) | 253 | 2024 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday) |
| Murcia25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 9.6. Día de la Región de Murcia (Day of Murcia) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 9.6. Día de la Región de Murcia (Day of Murcia) |
| Nafarroako Foru Komunitatea25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday) | 252 | 2016 | 25.3. Jueves Santo (Maundy Thursday), 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday) |
| Valenciana29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday), 24.6. Sant Joan (St. John's Day) | 252 | 2016 | 29.3. Lunes de Pascua (Easter Monday), 24.6. Sant Joan (St. John's Day) |
| Muut alueet | 254 | 2032 | vain valtakunnalliset pyhät |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.