Kanada: työpäivät ja juhlapyhät 2025
Kanada 2025: 248–252 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 8, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Kanada 2025 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2025
Tammikuu
- 1. tammi Keskiviikkona New Year's Day
Helmikuu
- 17. helmi Maanantaina Family Day Alberta, British Columbia, New Brunswick, Ontario, Saskatchewan
- 17. helmi Maanantaina Louis Riel Day Manitoba
- 17. helmi Maanantaina Heritage Day Nouvelle-Écosse
- 17. helmi Maanantaina Islander Day Prince Edward Island
Maaliskuu
- 17. maalis Maanantaina Saint Patrick's Day Newfoundland and Labrador
Huhtikuu
- 18. huhti Perjantaina Good Friday
- 21. huhti Maanantaina Easter Monday Alberta, Prince Edward Island
- 23. huhti Keskiviikkona Saint George's Day Newfoundland and Labrador
Toukokuu
- 19. touko Maanantaina Victoria Day
- 19. touko Maanantaina National Patriots' Day Quebec
Kesäkuu
- 21. kesä Lauantaina National Aboriginal Day Northwest Territories Viikonloppu
- 24. kesä Tiistaina Discovery Day Newfoundland and Labrador
- 24. kesä Tiistaina Fête nationale du Québec (National Holiday) Quebec
Heinäkuu
- 1. heinä Tiistaina Canada Day
- 12. heinä Lauantaina Orangemen's Day Newfoundland and Labrador Viikonloppu
Elokuu
- 4. elo Maanantaina Heritage Day Alberta, Yukon
- 4. elo Maanantaina British Columbia Day British Columbia
- 4. elo Maanantaina Civic Holiday Manitoba, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, Nunavut, Ontario
- 4. elo Maanantaina New Brunswick Day New Brunswick
- 4. elo Maanantaina Natal Day Nouvelle-Écosse
- 4. elo Maanantaina Saskatchewan Day Saskatchewan
- 18. elo Maanantaina Gold Cup Parade Day Prince Edward Island
- 18. elo Maanantaina Discovery Day Yukon
Syyskuu
- 1. syys Maanantaina Labour Day
- 30. syys Tiistaina National Day for Truth and Reconciliation
Lokakuu
- 13. loka Maanantaina Thanksgiving
Marraskuu
- 11. marras Tiistaina Remembrance Day Alberta, British Columbia, New Brunswick, Northwest Territories, Nouvelle-Écosse, Nunavut, Prince Edward Island, Saskatchewan, Yukon
- 11. marras Tiistaina Armistice Day Newfoundland and Labrador
Joulukuu
- 25. joulu Torstaina Christmas Day
- 26. joulu Perjantaina Boxing Day (St. Stephen's Day) Alberta, New Brunswick, Nouvelle-Écosse, Ontario, Prince Edward Island
Työpäivät kuukausittain 2025, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. New Year's Day | 22 | 176 | 1.1. New Year's Day |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu | 21 | 168 | |
| Huhtikuu 18.4. Good Friday | 21 | 168 | 18.4. Good Friday |
| Toukokuu 19.5. Victoria Day | 21 | 168 | 19.5. Victoria Day |
| Kesäkuu | 21 | 168 | |
| Heinäkuu 1.7. Canada Day | 22 | 176 | 1.7. Canada Day |
| Elokuu | 21 | 168 | |
| Syyskuu 1.9. Labour Day, 30.9. National Day for Truth and Reconciliation | 20 | 160 | 1.9. Labour Day, 30.9. National Day for Truth and Reconciliation |
| Lokakuu 13.10. Thanksgiving | 22 | 176 | 13.10. Thanksgiving |
| Marraskuu | 20 | 160 | |
| Joulukuu 25.12. Christmas Day | 22 | 176 | 25.12. Christmas Day |
| Yhteensä | 253 | 2024 |
Työpäivät alueittain 2025
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Alberta17.2. Family Day, 21.4. Easter Monday, 4.8. Heritage Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) | 248 | 1984 | 17.2. Family Day, 21.4. Easter Monday, 4.8. Heritage Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) |
| British Columbia17.2. Family Day, 4.8. British Columbia Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 17.2. Family Day, 4.8. British Columbia Day, 11.11. Remembrance Day |
| Manitoba17.2. Louis Riel Day, 4.8. Civic Holiday | 251 | 2008 | 17.2. Louis Riel Day, 4.8. Civic Holiday |
| New Brunswick17.2. Family Day, 4.8. New Brunswick Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) | 249 | 1992 | 17.2. Family Day, 4.8. New Brunswick Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) |
| Newfoundland and Labrador17.3. Saint Patrick's Day, 23.4. Saint George's Day, 24.6. Discovery Day, 4.8. Civic Holiday, 11.11. Armistice Day | 248 | 1984 | 17.3. Saint Patrick's Day, 23.4. Saint George's Day, 24.6. Discovery Day, 4.8. Civic Holiday, 11.11. Armistice Day |
| Northwest Territories4.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 4.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day |
| Nouvelle-Écosse17.2. Heritage Day, 4.8. Natal Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) | 249 | 1992 | 17.2. Heritage Day, 4.8. Natal Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) |
| Nunavut4.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 4.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day |
| Ontario17.2. Family Day, 4.8. Civic Holiday, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) | 250 | 2000 | 17.2. Family Day, 4.8. Civic Holiday, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) |
| Prince Edward Island17.2. Islander Day, 21.4. Easter Monday, 18.8. Gold Cup Parade Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) | 248 | 1984 | 17.2. Islander Day, 21.4. Easter Monday, 18.8. Gold Cup Parade Day, 11.11. Remembrance Day, 26.12. Boxing Day (St. Stephen's Day) |
| Quebec24.6. Fête nationale du Québec (National Holiday) | 252 | 2016 | 24.6. Fête nationale du Québec (National Holiday) |
| Saskatchewan17.2. Family Day, 4.8. Saskatchewan Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 17.2. Family Day, 4.8. Saskatchewan Day, 11.11. Remembrance Day |
| Yukon4.8. Heritage Day, 18.8. Discovery Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 4.8. Heritage Day, 18.8. Discovery Day, 11.11. Remembrance Day |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.