Kanada: työpäivät ja juhlapyhät 2026
Kanada 2026: 248–252 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 8, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Kanada 2026 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2026
Tammikuu
- 1. tammi Torstaina New Year's Day
Helmikuu
- 16. helmi Maanantaina Family Day Alberta, British Columbia, New Brunswick, Ontario, Saskatchewan
- 16. helmi Maanantaina Louis Riel Day Manitoba
- 16. helmi Maanantaina Heritage Day Nouvelle-Écosse
- 16. helmi Maanantaina Islander Day Prince Edward Island
Maaliskuu
- 17. maalis Tiistaina Saint Patrick's Day Newfoundland and Labrador
Huhtikuu
- 3. huhti Perjantaina Good Friday
- 6. huhti Maanantaina Easter Monday Alberta, Prince Edward Island
- 23. huhti Torstaina Saint George's Day Newfoundland and Labrador
Toukokuu
- 18. touko Maanantaina Victoria Day
- 18. touko Maanantaina National Patriots' Day Quebec
Kesäkuu
- 21. kesä Sunnuntaina National Aboriginal Day Northwest Territories Viikonloppu
- 24. kesä Keskiviikkona Discovery Day Newfoundland and Labrador
- 24. kesä Keskiviikkona Fête nationale du Québec (National Holiday) Quebec
Heinäkuu
- 1. heinä Keskiviikkona Canada Day
- 12. heinä Sunnuntaina Orangemen's Day Newfoundland and Labrador Viikonloppu
Elokuu
- 3. elo Maanantaina Heritage Day Alberta, Yukon
- 3. elo Maanantaina British Columbia Day British Columbia
- 3. elo Maanantaina Civic Holiday Manitoba, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, Nunavut, Ontario
- 3. elo Maanantaina New Brunswick Day New Brunswick
- 3. elo Maanantaina Natal Day Nouvelle-Écosse
- 3. elo Maanantaina Saskatchewan Day Saskatchewan
- 17. elo Maanantaina Gold Cup Parade Day Prince Edward Island
- 17. elo Maanantaina Discovery Day Yukon
Syyskuu
- 7. syys Maanantaina Labour Day
- 30. syys Keskiviikkona National Day for Truth and Reconciliation
Lokakuu
- 12. loka Maanantaina Thanksgiving
Marraskuu
- 11. marras Keskiviikkona Remembrance Day Alberta, British Columbia, New Brunswick, Northwest Territories, Nouvelle-Écosse, Nunavut, Prince Edward Island, Saskatchewan, Yukon
- 11. marras Keskiviikkona Armistice Day Newfoundland and Labrador
Joulukuu
- 25. joulu Perjantaina Christmas Day Seuraava
- 26. joulu Lauantaina Boxing Day (St. Stephen's Day) Alberta, New Brunswick, Nouvelle-Écosse, Ontario, Prince Edward Island Viikonloppu
Työpäivät kuukausittain 2026, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. New Year's Day | 21 | 168 | 1.1. New Year's Day |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu | 22 | 176 | |
| Huhtikuu 3.4. Good Friday | 21 | 168 | 3.4. Good Friday |
| Toukokuu 18.5. Victoria Day | 20 | 160 | 18.5. Victoria Day |
| Kesäkuu | 22 | 176 | |
| Heinäkuu 1.7. Canada Day | 22 | 176 | 1.7. Canada Day |
| Elokuu | 21 | 168 | |
| Syyskuu 7.9. Labour Day, 30.9. National Day for Truth and Reconciliation | 20 | 160 | 7.9. Labour Day, 30.9. National Day for Truth and Reconciliation |
| Lokakuu 12.10. Thanksgiving | 21 | 168 | 12.10. Thanksgiving |
| Marraskuu | 21 | 168 | |
| Joulukuu 25.12. Christmas Day | 22 | 176 | 25.12. Christmas Day |
| Yhteensä | 253 | 2024 |
Työpäivät alueittain 2026
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Alberta16.2. Family Day, 6.4. Easter Monday, 3.8. Heritage Day, 11.11. Remembrance Day | 249 | 1992 | 16.2. Family Day, 6.4. Easter Monday, 3.8. Heritage Day, 11.11. Remembrance Day |
| British Columbia16.2. Family Day, 3.8. British Columbia Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 16.2. Family Day, 3.8. British Columbia Day, 11.11. Remembrance Day |
| Manitoba16.2. Louis Riel Day, 3.8. Civic Holiday | 251 | 2008 | 16.2. Louis Riel Day, 3.8. Civic Holiday |
| New Brunswick16.2. Family Day, 3.8. New Brunswick Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 16.2. Family Day, 3.8. New Brunswick Day, 11.11. Remembrance Day |
| Newfoundland and Labrador17.3. Saint Patrick's Day, 23.4. Saint George's Day, 24.6. Discovery Day, 3.8. Civic Holiday, 11.11. Armistice Day | 248 | 1984 | 17.3. Saint Patrick's Day, 23.4. Saint George's Day, 24.6. Discovery Day, 3.8. Civic Holiday, 11.11. Armistice Day |
| Northwest Territories3.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 3.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day |
| Nouvelle-Écosse16.2. Heritage Day, 3.8. Natal Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 16.2. Heritage Day, 3.8. Natal Day, 11.11. Remembrance Day |
| Nunavut3.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 3.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day |
| Ontario16.2. Family Day, 3.8. Civic Holiday | 251 | 2008 | 16.2. Family Day, 3.8. Civic Holiday |
| Prince Edward Island16.2. Islander Day, 6.4. Easter Monday, 17.8. Gold Cup Parade Day, 11.11. Remembrance Day | 249 | 1992 | 16.2. Islander Day, 6.4. Easter Monday, 17.8. Gold Cup Parade Day, 11.11. Remembrance Day |
| Quebec24.6. Fête nationale du Québec (National Holiday) | 252 | 2016 | 24.6. Fête nationale du Québec (National Holiday) |
| Saskatchewan16.2. Family Day, 3.8. Saskatchewan Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 16.2. Family Day, 3.8. Saskatchewan Day, 11.11. Remembrance Day |
| Yukon3.8. Heritage Day, 17.8. Discovery Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 3.8. Heritage Day, 17.8. Discovery Day, 11.11. Remembrance Day |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.