Kanada: työpäivät ja juhlapyhät 2027
Kanada 2027: 248–253 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 8, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Kanada 2027 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2027
Tammikuu
- 1. tammi Perjantaina New Year's Day
Helmikuu
- 15. helmi Maanantaina Family Day Alberta, British Columbia, New Brunswick, Ontario, Saskatchewan
- 15. helmi Maanantaina Louis Riel Day Manitoba
- 15. helmi Maanantaina Heritage Day Nouvelle-Écosse
- 15. helmi Maanantaina Islander Day Prince Edward Island
Maaliskuu
- 17. maalis Keskiviikkona Saint Patrick's Day Newfoundland and Labrador
- 26. maalis Perjantaina Good Friday
- 29. maalis Maanantaina Easter Monday Alberta, Prince Edward Island
Huhtikuu
- 23. huhti Perjantaina Saint George's Day Newfoundland and Labrador
Toukokuu
- 24. touko Maanantaina Victoria Day
- 24. touko Maanantaina National Patriots' Day Quebec
Kesäkuu
- 21. kesä Maanantaina National Aboriginal Day Northwest Territories
- 24. kesä Torstaina Discovery Day Newfoundland and Labrador
- 24. kesä Torstaina Fête nationale du Québec (National Holiday) Quebec
Heinäkuu
- 1. heinä Torstaina Canada Day
- 12. heinä Maanantaina Orangemen's Day Newfoundland and Labrador
Elokuu
- 2. elo Maanantaina Heritage Day Alberta, Yukon
- 2. elo Maanantaina British Columbia Day British Columbia
- 2. elo Maanantaina Civic Holiday Manitoba, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, Nunavut, Ontario
- 2. elo Maanantaina New Brunswick Day New Brunswick
- 2. elo Maanantaina Natal Day Nouvelle-Écosse
- 2. elo Maanantaina Saskatchewan Day Saskatchewan
- 16. elo Maanantaina Gold Cup Parade Day Prince Edward Island
- 16. elo Maanantaina Discovery Day Yukon
Syyskuu
- 6. syys Maanantaina Labour Day
- 30. syys Torstaina National Day for Truth and Reconciliation
Lokakuu
- 11. loka Maanantaina Thanksgiving
Marraskuu
- 11. marras Torstaina Remembrance Day Alberta, British Columbia, New Brunswick, Northwest Territories, Nouvelle-Écosse, Nunavut, Prince Edward Island, Saskatchewan, Yukon
- 11. marras Torstaina Armistice Day Newfoundland and Labrador
Joulukuu
- 25. joulu Lauantaina Christmas Day Viikonloppu
- 26. joulu Sunnuntaina Boxing Day (St. Stephen's Day) Alberta, New Brunswick, Nouvelle-Écosse, Ontario, Prince Edward Island Viikonloppu
Työpäivät kuukausittain 2027, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. New Year's Day | 20 | 160 | 1.1. New Year's Day |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu 26.3. Good Friday | 22 | 176 | 26.3. Good Friday |
| Huhtikuu | 22 | 176 | |
| Toukokuu 24.5. Victoria Day | 20 | 160 | 24.5. Victoria Day |
| Kesäkuu | 22 | 176 | |
| Heinäkuu 1.7. Canada Day | 21 | 168 | 1.7. Canada Day |
| Elokuu | 22 | 176 | |
| Syyskuu 6.9. Labour Day, 30.9. National Day for Truth and Reconciliation | 20 | 160 | 6.9. Labour Day, 30.9. National Day for Truth and Reconciliation |
| Lokakuu 11.10. Thanksgiving | 20 | 160 | 11.10. Thanksgiving |
| Marraskuu | 22 | 176 | |
| Joulukuu 25.12. Christmas Day | 23 | 184 | 25.12. Christmas Day |
| Yhteensä | 254 | 2032 |
Työpäivät alueittain 2027
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Alberta15.2. Family Day, 29.3. Easter Monday, 2.8. Heritage Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 15.2. Family Day, 29.3. Easter Monday, 2.8. Heritage Day, 11.11. Remembrance Day |
| British Columbia15.2. Family Day, 2.8. British Columbia Day, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 15.2. Family Day, 2.8. British Columbia Day, 11.11. Remembrance Day |
| Manitoba15.2. Louis Riel Day, 2.8. Civic Holiday | 252 | 2016 | 15.2. Louis Riel Day, 2.8. Civic Holiday |
| New Brunswick15.2. Family Day, 2.8. New Brunswick Day, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 15.2. Family Day, 2.8. New Brunswick Day, 11.11. Remembrance Day |
| Newfoundland and Labrador17.3. Saint Patrick's Day, 23.4. Saint George's Day, 24.6. Discovery Day, 12.7. Orangemen's Day, 2.8. Civic Holiday, 11.11. Armistice Day | 248 | 1984 | 17.3. Saint Patrick's Day, 23.4. Saint George's Day, 24.6. Discovery Day, 12.7. Orangemen's Day, 2.8. Civic Holiday, 11.11. Armistice Day |
| Northwest Territories21.6. National Aboriginal Day, 2.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 21.6. National Aboriginal Day, 2.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day |
| Nouvelle-Écosse15.2. Heritage Day, 2.8. Natal Day, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 15.2. Heritage Day, 2.8. Natal Day, 11.11. Remembrance Day |
| Nunavut2.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day | 252 | 2016 | 2.8. Civic Holiday, 11.11. Remembrance Day |
| Ontario15.2. Family Day, 2.8. Civic Holiday | 252 | 2016 | 15.2. Family Day, 2.8. Civic Holiday |
| Prince Edward Island15.2. Islander Day, 29.3. Easter Monday, 16.8. Gold Cup Parade Day, 11.11. Remembrance Day | 250 | 2000 | 15.2. Islander Day, 29.3. Easter Monday, 16.8. Gold Cup Parade Day, 11.11. Remembrance Day |
| Quebec24.6. Fête nationale du Québec (National Holiday) | 253 | 2024 | 24.6. Fête nationale du Québec (National Holiday) |
| Saskatchewan15.2. Family Day, 2.8. Saskatchewan Day, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 15.2. Family Day, 2.8. Saskatchewan Day, 11.11. Remembrance Day |
| Yukon2.8. Heritage Day, 16.8. Discovery Day, 11.11. Remembrance Day | 251 | 2008 | 2.8. Heritage Day, 16.8. Discovery Day, 11.11. Remembrance Day |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Viron palkkalaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.